Reklama

Naukowcy odkryli, jak przechować cały Internet w… probówce

Badacze znaleźli sposób na trwałe przetrzymywanie danych. Wszelkie informacje znajdujące się w Sieci można by umieścić w naczyniu wielkości probówki.

Ludzkość na przestrzeni ostatnich lat poczyniła ogromne postępy w miniaturyzacji nośników danych. O ile powierzchnia potrzebna na zachowanie materiałów jest zadowalająca, tak problem stanowi żywotność urządzeń za to odpowiedzialnych. Naukowcy prawdopodobnie znaleźli sposób na przechowanie Internetu przez miliony lat.

Z lekcji biologii powinniście pamiętać, że DNA jest zbudowane z nukleotydów oznaczonych symbolami A, G, T, C. Odpowiednio zapisane sekwencje tych związków mogą być wykorzystane w podobny sposób jak system binarny. Dzięki takiemu rozwiązaniu fragment DNA o wadze jednego grama mógłby pomieścić około 455 eksabajtów danych.

Oczywiście jednym z najważniejszych czynników jest trwałość takiej metody. Według osób odpowiedzialnych za badania nad projektem informacje byłyby zachowane na zawsze. Robert Grass stwierdził, że inspiracją są dla niego starożytne skamieniałości, które pomimo upływu milionów lat okazały się zadziwiająco trwałe.

[Źródło i grafika: sciencealert.com]