Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy odkryli zegar w mózgu, który wpływa na postrzeganie czasu

Zespół norweskich naukowców potwierdził właśnie, że w mózgu istnieje mechanizm, który nadaje sens upływowi czasu. Jest to kolejna zaskakująca rzecz na temat tego organu.

Naukowcy wyodrębnili zbiór połączonych komórek mózgowych, które odpowiadają za czas. Co ciekawe, znajdują się one obok obszaru, który odpowiada za śledzenie naszego położenia w przestrzeni. W momencie odkrycia komórek siatki uważano, że nie istnieje ich wzorzec elektryczny. Okazało się, że właśnie takie zachowanie jest wymagane, aby zapamiętywać wydarzenia jako wyjątkowe wspomnienia. Zostało to poddane eksperymentom na szczurze. Miał on przed dwie godziny eksplorować swoje otoczenie w poszukiwaniu kawałków czekolady. Aktywność jego mózgu była śledzona przez badaczy, a następnie z powodzeniem odtworzona. Następnie kawałki czekolady zmieniły swoje położenie i wtedy naukowcy znaleźli różnice w aktywności neuronów.

Badania te pokazują, że funkcje tych komórek polegają na zapamiętywaniu wydarzeń, które obserwujemy i zapamiętywaniu ich kolejność. Oznacza to, że wpływają one na postrzeganie przez nas czasu.

Źródło: https://arstechnica.com/