Każdego dnia ludzie narażeni są na mnóstwo różnych substancji chemicznych. Niektóre z nich wpływają na nasz rozwój, ale ich testowanie na ludziach byłoby nieetyczne.
Naukowcy z Boyce Thompson Institute w celu zbadania nowego związku wykorzystali glisty. Chcieli oni wykazać, że niewielki ilości naturalnych związków mogą radykalnie wpłynąć na czas dojrzewania płciowego i długość życia.
Czytaj też: Ten elastyczny sensor śledzi zdrowie noszącego przez jego skórę
Badacze odkryli, że związek nacq#1 wydzielany przez męskie robaki przyspiesza składanie jaj oraz śmierć hermafrodytów. Odkrycia dokonano w gatunku C. elegans, ale ludzie i inne zwierzęta wytwarzają podobne związku i mają podobne ścieżki molekularne.
Nawet niskie stężenia nacq#1 skracają czas potrzebny robakom na osiągnięcie dojrzałości płciowej. Zwierzęta składają też o 30% więcej jaj w pierwszym dniu składania ich. Dodatkowo nacq#1 wywołuje hibernację C.elegnas – sygnalizuje on, że w środowisku jest wystarczająco dużo zasobów do rozmnażania się.
Dalsze badania będą miały na celu identyfikację pozostałych części szlaku molekularnego. Naukowców ciekawi, co decyduje o włączaniu się i wyłączaniu nacq#1.
Czytaj też: W przeszłości przez dzisiejszą Saharę prowadziła droga morska
Źródło: Phys