Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy odnotowali zaskakujące różnice w składzie Księżyca i Ziemi

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku stwierdził, że – w przeciwieństwie do wniosków płynących z wcześniejszych badań – skład tlenowy naszej planety i Księżyca jest odmienny.

Jeśli chodzi o powstanie naszego naturalnego satelity, to do tej pory wiodącą teorią była ta o wielkim zderzeniu. Wynika z niej, że na początku istnienia Ziemia zderzyła się z protoplanetą zwaną Theia. Próbki zebrane podczas misji Apollo wykazały, że skład izotopów tlenu Ziemi jak i Księżyca jest podobny. Wyjątkowe podobieństwo pod tym względem było wręcz zaskakujące.

Wygląda jednak na to, że dotychczasowe wnioski były błędne. Skład izotopów tlenu jest bowiem zróżnicowany w zależności od rodzaju badanej skały. Być może jest to konsekwencja odmiennego stopnia wymieszania, ponieważ największe różnice odnotowano w przypadku materiałów z głębokiego płaszcza Księżyca porównanych z tymi, które zostały zebrane na Ziemi.

Autorzy badania sądzą, że Theia powstała w większej odległości od Słońca aniżeli Ziemia. Wygląda również na to, że jej skład izotopowy nie został kompletnie utracony podczas zderzenia z naszą planetą. Tego typu badania są niezwykle ważne, bowiem dostarczają informacji na temat powstania naszego naturalnego satelity.