WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy określili masę wiatru w galaktyce oddalone o prawie 12 milionów lat świetlnych

Gromada młodych gwiazd, zwanych galaktyką Cygaro, znajduje się ok. 12 milionów lat świetlnych od Ziemi. Wylatuje z niej ogromna masa wiatru, który trafia w przestrzeń kosmiczną. Naukowcy z NASA postanowili go zważyć. 

Galaktyka Cygaro jest tzw. galaktyką gwiazdotwórczą, co oznacza, że w jej centrum rodzi się bardzo wiele gwiazd, co następuje w ok. 10-krotnie szybszym tempie niż ma to miejsce w Drodze Mlecznej. W czasie narodzin ogniste kule wyrzucają w przestrzeń kosmiczną bardzo duże ilości gazu i pyłu, które przyjmują postać wiatru galaktycznego.

Czytaj też: Ta galaktyka jest niczym żywa skamielina

Naukowcy z NASA zważyli ten wiatr, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób gaz i pył – dwa podstawowe składniki tworzące gwiazdy – wchodzą w przestrzeń pozagalaktyczną i wpływają na powstawanie nowych galaktyk. Używając teleskopu, astronomowie policzyli piksele pyłu w odległej galaktyce, aby oszacować, że masa wiatru wyrzucanego z galaktyki Cygaro jest równa około 50 mln do 60 mln mas Słońca.

Jednym z głównych celów tego badania było oszacowanie, w jaki sposób galaktyczny wiatr może przemieszczać się wzdłuż pola magnetycznego. Według naukowców wyniki sugerują, że potężne wiatry wypływające z gromad takich jak galaktyka Cygaro, mogą być jednym z głównych mechanizmów, które powodują rozprzestrzenianie składników gwiazdotwórczych. Dodatkowo pomaga w tym pole magnetyczne. Dalsze badania galaktyki Cygaro, będącej najbliżej położoną galaktyką gwiazdotwórczą od Ziemi, mogą pomóc astronomom w zrozumieniu pierwszych formujących się galaktyk.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaobserwował nieznaną wcześniej galaktykę