Fibroblasty są wyspecjalizowanymi komórkami znajdującymi się głęboko w skórze. Wytwarzają one tkankę łączną i pomagają organowi w odzyskaniu zdrowia po urazie. Niektóre z nich mają zdolność przekształcania się w komórki tłuszczowe, które nadają skórze młodzieńczy wygląd.
Naukowcy opisali właśnie, w jaki sposób fibroblasty mogą się przekształcić w komórki tłuszczowe i zidentyfikowali przyczynę ustania tego procesu wraz z wiekiem. Okazuje się, że białko, które kontroluje wiele funkcji komórkowych, TGF-β, powstrzymuje fibroblasty przed przekształcaniem się w komórki tłuszczowe. Zapobiega ono także wytwarzaniu katelicydyny, która pomaga chronić przed infekcjami bakteryjnymi.
W badaniach na myszach naukowcy zastosowali chemiczne blokery w celu zahamowania szklaku TGF-β. Spowodowało to powrót skóry do znacznie lepszej kondycji i przekształcanie się fibroblastów w komórki tłuszczowe. Ten sam efekt dało genetyczne wyłączenie tej funkcji. Badania pomogą zgłębić różne choroby autoimmunologiczne oraz system immunologiczny u niemowląt.
Czytaj też: DNA we krwi różni się wraz z wiekiem
Źródło: Medicalxpress