Kwestia bycia muzykiem jest praktycznie „zero-jedynkowa”, bo albo da się słychać tego, co ktoś próbuje tworzyć, albo ten ktoś funduje swoim słuchaczom sesję ku utracie słuchu. Jest to jeszcze bardziej nakreślone zwłaszcza przy takich instrumentach, jak skrzypce, ale nie martw się – jeśli Twoim marzeniem jest zostanie skrzypkiem, to w przyszłości poprawą Twojego grania może zająć się sztuczna inteligencja. 

Nowy system komputerowy stworzony przez naukowców z hiszpańskiego uniwersytetu Pompeu Fabra  wykorzystuje SI do identyfikacji techniki łuku użytkownika i na podstawie zebranych informacji może im nawet powiedzieć, co mogą zrobić, aby poprawić swoje poskrzypywanie. Trenowaniem tego systemu zajęła się tradycyjna opaska Myo, która śledziła ruchy prawego ramienia profesjonalnego skrzypka, który posługiwał się techniką Détaché, Martelé, Spiccato, Ricochet, Sautillé, Staccato i Bariolage (tak, też nie wiem co to za „sztuki”).

Podczas sczytywania ruchów, naukowcy nagrywali też audio, co wystarczyło algorytmom opartym na uczeniu maszynowym na następne porównywanie ruchów ramienia z odpowiadającym im dźwiękiem. Gdy system miał następnie zidentyfikować technikę, której używał skrzypek, mógł to zrobić z dokładnością ponad 94 procent.

Po tych testach naukowcy mają nadzieję, że po rozwinięciu tej technologii, mogą zacząć ją wykorzystywać do przekazywania uczniom informacji w czasie rzeczywistym, pokazując im, gdzie ich forma odbiega od formy profesjonalistów.

Czytaj też: Co się stanie jeśli zdetonujemy jednocześnie wszystkie bomby atomowe?

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej