Słońce prowadzi obecnie dość samotne życie, ale kiedy powstało jakieś 4,6 miliarda lat temu, było jedną z tysięcy tego typu gwiazd. Od tego czasu jego „rodzeństwo” rozprzestrzeniło się po całej galaktyce. Teraz jednak astronomowie w Portugalii znaleźli „bliźniaka”centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Oznacza to, że wokół niej mogą istnieć odpowiednie warunki do rozwoju życia pozaziemskiego.
Aby znaleźć obiekty podobne do Słońca wśród niezliczonych gwiazd w naszej galaktyce, naukowcy wykorzystali AMBRE. Jest to ogromna baza danych zawierająca widma tysięcy pobliskich gwiazd. Dane te informują astronomów o składzie chemicznym i wieku tych ciał niebieskich. Zespół może następnie zbadać je w oparciu o dane dotyczące ich ruchu zebrane przez Gaię. W ten sposób mogą znaleźć te, które najbardziej pasują do Słońca.
Z początkowo wybranych 17 000 gwiazd sklasyfikowanych przez AMBRE, zespół wybrał 55, które miały najbardziej zbliżony do Słońca poziom metalu. Następnie zbadali chemiczny skład pewnych elementów i zawęzili listę do 12 kandydatów. Zostało ona następnie zredukowana do czterech, a ostatecznie na placu boju pozostał tylko jeden obiekt.
Nazwana HD 186302, gwiazda jest praktycznie identyczna jak Słońce pod względem masy, wieku, metaliczności, obfitości chemicznej i obecności izotopów węgla. Znajduje się około 184 lat świetlnych od Ziemi. Jeśli HD 186302 jest prawie identyczna jak Słońce, to nasuwa się pytanie, czy życie mogło się rozwinąć na miejscowych planetach. Na razie nie wiemy jeszcze, czy gwiazda „gości” jakiekolwiek planety, ale zespół planuje rozpocząć badania w tym kierunku.
[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Jeśli Słońce przestanie istnieć, nasz świat zatonie w piasku