WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy postawili kolejny krok w stworzeniu peleryny niewidki

Pamiętacie pelerynę niewidkę z Harry’ego Pottera? Wygląda na to, że w przyszłości możemy otrzymać jej rzeczywisty wariant, bo naukowcy nieustannie nad nią pracują i ostatnio poczynili w tej kwestii kolejny krok. 

Czytaj też: Powstaje zautomatyzowane centrum produktów spożywczych

Mowa dokładnie o zespole z uniwersytetu POSTECH w Korei Południowej, który dopatruje się rozwiązania (a jakże) w sztucznej inteligencji. Wszystko po to, aby wyprodukować „metamateriały”, które będą cechować się właściwościami niewystępującymi w tych naturalnych. Takie coś wymaga zaprojektowania „sztucznych atomów, które są mniejsze niż długość fali światła i pozwalają kontrolować polaryzację i zachowanie światła”. Jednak wspomnieni naukowcy uważają, że mogą wytworzyć materiały o „nowych właściwościach optycznych, które nie występują w naturze”.

Dlatego też do pracy zaprzęgło sztuczną inteligencję, która szybciej poradzi sobie z problemem. Ta może zostać przeszkolona z „ogromną ilością danych i może nauczyć się projektowania różnych metamateriałów oraz korelacji między strukturami fotonicznymi, a ich właściwościami optycznymi”. Innymi słowy, tworzyć tak liczne symulacje, że wreszcie jedna z nich okaże się tą najbardziej obiecującą.

Zespół zaprojektował więc sztuczną inteligencję, kategoryzując typy materiałów i dodając je jako czynniki projektowe. Ta dodatkowa swoboda pozwoliła AI zaprojektować specjalnie myślenie o cechach optycznych, takich jak widoczność, a teraz badanie trwa i miejmy nadzieję, że finalnie komputer wpadnie na coś, czego naukowcy do tej pory nie odkryli.

Czytaj też: Obejrzyj mistrzostwa robotów w piłce nożnej

Źródło: Popular Mechanics