Złoto jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów na świecie. Wymyślenie sposobu na zmienienie znacznie powszechniejszego pierwiastka, takiego jak miedź, w szlachetny metal, byłoby ogromnym osiągnięciem. Naukowcom z Chin nie udało się tego osiągnąć, ale zdołali sprawić, że w określonych warunkach miedź zachowuje się jak złoto. 

Zespół chińskich naukowców wyjaśnia, w jaki sposób użyli podmuchu gazu argonowego na atomach miedzi, które po ochłodzeniu utworzyły niewielkie ziarna. Przy ekstremalnych obciążeniach zachowują się one bardzo podobnie do złota. Właściwości nowo powstałych nanocząsteczek miedzi zostały poddane próbie w procesie przemysłowym, który jest zwykle zarezerwowany dla znacznie cenniejszych metali, takich jak złoto. Chemicznie modyfikowana miedź okazała się zdolna do działania jako katalizator w taki sam sposób, jak złoto czy srebro, co stanowi olbrzymi przełom.

„Miedziane nanocząsteczki osiągnęły wydajność katalityczną bardzo podobną do tej, jaką mają złoto lub srebro” – powiedział w oświadczeniu główny autor, Sun Jian. Złoto może kojarzyć się jedynie z jubilerstwem, ale jest również bardzo popularne w różnych branżach ze względu na jego wyjątkowe właściwości. Rzadkość i mnogość potencjalnych zastosowań tego pierwiastka są czynnikami najbardziej odpowiedzialnymi za wysoką wartość złota. Jeśli jednak naukowcy będą mogli łatwo modyfikować metale, które będą reagować w podobny sposób jak złoto, może to przynieść ogromne oszczędności.

[Źródło: bgr.com; grafika: Brian Glesen]

Czytaj też: Naukowcy znaleźli sposób na topienie złota w temperaturze pokojowej

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej