Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy pracują nad komunikacją telepatyczną

Telepatia może być o krok bliższa rzeczywistości dzięki nowym badaniom przeprowadzonym przez University of Washington. Zespół badawczy opracował metodę, która pozwala trzem osobom współpracować, aby rozwiązać problem, wykorzystując tylko ich umysły.

W przypadku BrainNet trzy osoby grają w grę podobną do Tetrisa, wykorzystując interfejs mózg-mózg. To pierwsza demonstracja dwóch rzeczy. Pierwszą jest sieć mózg-mózg złożona z więcej niż dwóch osób. Z kolei druga to osoba, która jest w stanie zarówno odbierać, jak i wysyłać informacje do innych osób, wykorzystując tylko swój umysł.

Podobnie jak w Tetris, gra pokazuje blok u góry ekranu i linię na dole, która musi zostać wypełniona. Dwie osoby, Nadawcy, mogą widzieć zarówno blok, jak i linię, ale nie mogą kontrolować gry. Trzecia osoba, Odbiorca, może zobaczyć tylko blok, ale może powiedzieć grze, czy obrócić blok, aby ułożyć linię. Każdy Nadawca decyduje, czy blok musi zostać obrócony, a następnie przekazuje te informacje ze swojego mózgu, przez Internet do mózgu odbiorcy. Następnie Odbiorca przetwarza te informacje i wysyła polecenie – aby obrócić lub nie obrócić bloku.

Czytaj też: Doświadczenie śmierci może wynikać ze śniących stanów mózgu

Autorzy pomysłu poprosili pięć grup uczestników o rozegranie 16 rund gry. W przypadku każdej grupy wszyscy trzej uczestnicy znajdowali się w różnych pokojach i nie mogli się wzajemnie widzieć, słyszeć ani rozmawiać ze sobą.

Każdy z Nadawców widział grę wyświetlaną na ekranie komputera. Ekran wyświetlał również słowo „Tak” po jednej stronie i słowo „Nie” po drugiej stronie. Pod opcją „Tak” dioda LED błyskała 17 razy na sekundę. Pod opcją „Nie” dioda LED świeciła 15 razy na sekundę. Gdy Nadawca podejmował decyzję o obróceniu bloku, wysyłał „Tak” lub „Nie”do mózgu Odbiorcy, koncentrując się na odpowiednim świetle.

Nadawcy nosili czapki elektroencefalograficzne, które wykrywały aktywność elektryczną w ich mózgach. Różne wzory migania świateł powodowały unikalne rodzaje aktywności w mózgu, które czapki mogły odbierać. Z tego powodu, gdy Nadawcy patrzyli na światło w celu dokonania odpowiedniego wyboru, czapka odbierała te sygnały, a komputer przekazywał informacje zwrotne w czasie rzeczywistym, wyświetlając kursor na ekranie, który przesuwał się w kierunku ich pożądanego wyboru. Wybory zostały następnie przetłumaczone na odpowiedź „Tak” lub „Nie”, które można było przesłać do Odbiorcy.

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy Odbiorca z czasem zacznie ufać jednemu Nadawcy bardziej niż drugiemu w oparciu o ich niezawodność. Zespół celowo wybrał jednego z Nadawców, aby był „złym” i sabotował obracanie bloków. Z biegiem czasu Odbiorca przeszedł z pozycji neutralnej w stosunku do obu wysyłających komunikaty, aby zdecydowanie preferować informacje od tego „dobrego”.

Badacze mają nadzieję, że wyniki ich eksperymentu utorują drogę do przyszłych interfejsów mózg-mózg, które pozwolą ludziom na współpracę w rozwiązywaniu problemów, z którymi jeden umysł nie jest w stanie sobie poradzić.

[Źródło: medicalxpress.com; grafika: University of Washington]

Czytaj też: Skany EEG wykrywają świadomość u pacjentów z uszkodzeniem mózgu