WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy prawdopodobnie odkryli dawne kontynenty pod Antarktydą

Naukowcy twierdzą, że odkryli ukryte kontynenty sprzed milionów lat, które znajdują się pod Antarktydą.

Badacze z Uniwersytetu w Kilonii i British Antarctic Survey dokonali zaskakującego odkrycia. Bazowali na danych z satelity GOCE należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej. GOCE, który mierzy przyciąganie ziemskiej grawitacji, pomógł określić, gdzie grawitacja Ziemi była najsilniejsza i najsłabsza, naukowcy mogli uzyskać wyraźny obraz struktury planety pod jej powierzchnią.

Korzystając z danych z tego satelity, badacze przyjrzeli się Antarktydzie pod lodem. Odkryli struktury geologiczne zwane kratonami. Są one głównymi obszarami większości płyt tektonicznych. Znaleźli także orogeny, które są złożonymi regionami płyt będących prekursorami pasm górskich. Poprzez badanie ilości kratonów i orogenów naukowcy mogą porównać płyty kontynentalne pod Antarktydą z innymi obszarami na całym świecie.

Na przykład Wschodnia Antarktyda to mozaika starych kratonów i młodszych orogenów. Naukowcy odkryli podobne struktury w Australii i Indiach. Natomiast na zachodniej Antarktydzie jest cieńsza i bardziej jednorodna skorupa, bardziej przypominająca południowy kraniec Ameryki Południowej. Ta nowa informacja mówi naukowcom o tym, jak powstała Antarktyda. Co ważniejsze, daje też wskazówki co do jej przyszłości. Antarktyda topi się dość szybko, a znajomość podstawowej struktury kontynentu może nam powiedzieć, jak będzie to przebiegało.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: ESA]

Czytaj też: Pogrubienie lodu na terenie zachodniej Antarktydy będzie miało krótkotrwały charakter