Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy prawdopodobnie są w stanie uratować kota Schrödingera

Koty potrafią reagować na swoje imię/źródło: pizabay

Być może istnieje cień nadziei dla najsłynniejszego w fizyce kota, który został skazany na zagładę. 

W dziwacznym eksperymencie myślowym symbolizującym stan cząstek subatomowych w fizyce kwantowej, kot uwięziony w pudełku jest zarówno martwy, jak i żywy. Jest tak do momenty, kiedy pudełko nie zostanie otwarte – wtedy kot albo pada martwy, albo szczęśliwie wychodzi z opresji.

Kiedyś sądzono, że ten „moment prawdy” jest natychmiastowy i całkowicie nieprzewidywalny. Ale w nowym badaniu astrofizycy mogli obserwować kota Schrödingera w akcji, przewidując jego losa, a nawet ratując przed przedwczesną śmiercią. Dzięki temu nowemu odkryciu naukowcy byli w stanie „zatrzymać proces i przywrócić kota do stanu żywego”.

Czytaj też: Naukowcy rozwiązali zagadkę galaktyki, która nie zawiera ciemnej materii

W fizyce kot Schrödingera jest eksperymentem myślowym, w którym kot zostaje uwięziony w pudełku z cząstką, która ma 50-50 szans na zanik. Jeśli cząstka rozpada się, kot umiera; w przeciwnym razie kot żyje. Jednak dopóki nie otworzymy pudełka, nie mamy pojęcia, co stało się z kotem, więc istnieje on w superpozycji obu stanów, tak jak elektrony i inne cząstki subatomowe istnieją jednocześnie w wielu stanach, dopóki nie zostaną zaobserwowane. Kiedy cząstka jest obserwowana i losowo wybiera tylko jeden poziom energii, nazywa się to skokiem kwantowym. Fizycy początkowo sądzili, że skoki kwantowe są natychmiastowe.

Jednak w latach 90. XX wieku coraz więcej fizyków zaczęło podejrzewać, że cząstki podążają liniową ścieżką, gdy wykonują skok, zanim wejdą w swój ostateczny stan. Fizycy z Yale obserwowali, jak światło rozprasza się w miarę skoku kwantowego. Odkryli, że skoki kwantowe były ciągłe, a nie jednorazowe, i że przeskakują do różnych poziomów energii.

Kiedy fizycy znali stan zbliżającego się atomu, byli w stanie go odwrócić, stosując właściwie ukierunkowaną siłę.
Nowe odkrycie ma szczególne znaczenie dla placówek badawczych, takich jak LIGO, gdzie fizycy obserwują fale grawitacyjne.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: W jaki sposób powstało pierwsze zdjęcie czarnej dziury?