Środek oceanów na Ziemi wypełniają rozległe układy wirujących prądów. Regiony te zajmują 40% powierzchni Ziemi i od dawna uważane są za niezwykle stabilne pustynie biologiczne.
Istnieje jednak dziwna anomalia w ekosystemie Gyre na północnym Pacyfiku. W tym regionie chemia zmienia się okresowo. W szczególności zauważalne są wahania poziomów fosforu i żelaza, które wpływają na składniki odżywcze i produktywność biologiczną.
Czytaj też: Dane satelitarne pokazują ogromny wzrost ilości pożarów w Amazonii
W celu rozwiązania tej zagadki naukowcy wykorzystali trzy dekady danych obserwacyjnych ze stacji ALOHA. Odkryli oni, że okresowe zmiany w poziomach żelaza wynikają z pyłu azjatyckiego. Kluczem jest oscylacja dekadalna Pacyfiku. Jest to relacja ocean-atmosfera, która waha się między słabymi a silnymi fazami ciśnienia atmosferycznego w północno-wschodnim Oceanie Spokojnym.
Gdy ciśnienie słabnie, wiatry z Azji są silniejsze i kierują się bardziej ku południu. Przynosi to więcej pyłu z kontynentu azjatyckiego, który przynosi więcej żelaza w te regiony. Kiedy ciśnienie jest większe to proces ulega odwróceniu.
Czytaj też: Nowa mapa naszej galaktyki ukazuje zaskakujące grupy gwiazd
Źródło: Phys