Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy są coraz bliżsi odkrycia tajemnic związanych ze Słońcem

Przez 400 lat ludzie obserwowali plamy, które pojawiają się na powierzchni Słońca. Nie byli jednak w stanie wyjaśnić, dlaczego ich liczba osiąga szczyt co 11 lat. Naukowcy stworzyli model ruchu plazmy, który mógłby wyjaśnić 11-letni cykl i kilka innych tajemnic związanych z centralną gwiazdą Układu Słonecznego. 

Autorzy stworzyli model na podstawie swoich wcześniejszych prac związanych z badaniami energii syntezy jądrowej. Model pokazuje, że cienka warstwa pod powierzchnią Słońca jest kluczem do wielu cech, które widzimy z Ziemi, takich jak plamy słoneczne, odwrócenie magnetyczne i przepływ słoneczny.

Czytaj też: Wysłany w kosmos samochód Tesli okrążył Słońce

Zdaniem badaczy cienka warstwa strumienia magnetycznego i plazmy porusza się z różnymi prędkościami w różnych częściach Słońca. Różnica prędkości między przepływami powoduje skręty magnetyzmu, zwane helisą magnetyczną. Co 11 lat ta warstwa rośnie na tyle, aby utracić stabilność, a następnie odpada, odsłaniając dolną warstwę plazmy poruszającą się w przeciwnym kierunku z odwróconym polem magnetycznym. Co ciekawe, ta „cienka” warstwa ma według przypuszczeń ok. 150-450 kilometrów grubości.

Inne zjawiska wyjaśnione przez teorię obejmują przepływ wewnątrz Słońca, jego strukturę magnetyczną oraz procesy które prowadzą do powstawania plam słonecznych.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: To już trzecie okrążenie Słońca najszybszej sondy