W przyszłym roku NASA planuje wypuścić nowy łazik na powierzchnię Marsa. Jego zadaniem ma być poszukiwanie oznak przeszłego życia na Czerwonej Planecie.
Łazik Mars 2020 ma działać w obrębie krateru Jezero, które wydaje się być obszarem występowania dawnego jeziora. Znajdują się tam również delty rzek. Tego typu obszary na Ziemi są znane jako miejsca zawierające ślady życia sprzed milionów lat. Możliwe, że w kraterze Jezero znajdują się minerały, które świetnie zakonserwowały wszelkie biologiczne ślady.
Do badań naukowcy wykorzystali dane ze spektrometru CRISM, który znajduje się na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter. Technika zastosowana do zebrania danych wykorzystywała metody analizy informacji w celu wyeliminowania słabej sygnatury spektralnej złóż krzemionki.
I choć kontekst geologiczny złóż sugeruje, że mogły powstać u podstawy delty, nie jest to jedyna możliwość. Minerały mogły powstawać w górę rzeki w korycie, które zasilało Jezero i były następnie wypłukiwane do krateru, np. przez aktywność wulkaniczną. Łazik powinien być w stanie wyizolować prawdziwe źródło tego zjawiska.
Łazik będzie w stanie przeprowadzić drobiazgową analizę chemiczną złóż i przedstawić z bliska ich położenie w stosunku do otaczających skał. Będzie on również wyposażony w czujnik podobny do CRISM do łączenia danych orbitalnych i lądowych. Dzięki temu można będzie w znacznym stopniu określić, w jaki sposób powstają złoża. Co więcej, jeden instrument na pokładzie łazika jest w stanie wyszukać złożony materiał organiczny. Jeśli złoża krzemionki mają wysokie stężenie substancji organicznych, byłoby to szczególnie intrygujące znalezisko.