Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy tworzą skamieniałości w 24h

Potrzeba dziesiątek milionów lat aby skamielina naturalnie powstała. Kawałki kości czy innego osadu pod ziemią w połączeniu z ciepłem, ciśnieniem czy reakcjami chemicznymi pozwalają zachować swój stan przez miliony lat co pozwala naukowcom na ich zbadanie.

Badaczom udało się jednak przyspieszyć ten proces do zaledwie 24h. Evan Saitta, naukowiec z Field Museum, twierdzi, że to ratuje nas przed koniecznością wykonywania eksperymentów trwających dziesiątki milionów lat. Jak to działa? Naukowcy przyszykowali próbki piór ptasich, kończyn jaszczurki za pomocą prasy hydraulicznej wcisnęli je do glinianych tabliczek. Następnie zostały one wystawione na intensywne ciepło i ciśnienie – 204°C i 241 barów. Następnego dnia próbki wyglądały jak prawdziwe skamieniałości. Zostało to też potwierdzone przez badanie mikroskopem elektronowym.

Naukowcy chcą wykorzystać tą technikę w celu dowiedzenia się, jakie biomolekuły mogą przetrwać ten proces. Dzięki temu badacze zrozumieją, czego jeszcze mogą szukać w prawdziwych skamielinach i kto wie, może odkryją jeszcze coś ekscytującego.

https://whatnext.pl/zobacz-trylobity-3d/

Źródło: https://www.popularmechanics.com/