WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Naukowcy tworzą szkło wytrzymałe niczym stal

Nie myślimy o szkle jak o najwytrzymalszym materiale na świecie, ba – bywa ono automatycznie kojarzone z kruchością. Występuje jednakże w wielu odmianach, niektóre są tworzone właśnie z myślą o niewrażliwości na pęknięcia.

Nad kolejną odmianą pracuje właśnie zestaw naukowców z Japonii, tworzone przez nich szkło jest podobno twarde niemal jak stal. Według twórców może ono zapoczątkować nową generację niezwykle wytrzymałych paneli wykorzystywanych w budownictwie, motoryzacji czy np. astronautyce.

W ciągu najbliższych pięciu lat zamierzamy skomercjalizować tę technikę .

Takim odważnym oświadczeniem rzucił asystent profesora na Uniwersytecie Tokyo, Atsunobu Masuno. Nowe, twarde szkło zostało stworzone przy wykorzystaniu tlenku glinu – próbowano już tego w przeszłości, lecz dotychczasowe próby skutkowały niechcianymi reakcjami między materiałem a jego pojemnikiem. co skutkowało formowaniem się kryształów i w konsekwencji blokowaniem eksperymentu. Japończycy zaś, aby zmieszać składniki bez wykorzystania jakiegokolwiek pojemnika wykorzystali gaz, co dało efekt w postaci przezroczystego szkła stworzonego w 50% z tlenku glinu.

[źródło: eteknix.com; zdjęcie: wp.pl]