Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy uzyskali szczegółowy obraz fabryki neutrin we wnętrzu Słońca

Centralna gwiazda Układu Słonecznego świeci dzięki rozbijaniu atomów w jej wnętrzu. Problem w tym, że trudno jest dostrzec ten proces, ponieważ odbywa się głęboko pod warstwami Słońca. Naukowcy znaleźli jednak sposób na ominięcie tej niedogodności. 

W jaki sposób to zrobili? Zebrali tzw. neutrina, czyli cząstki elementarne należące do leptonów. Rzadko wchodzą w interakcje z inną materią, dlatego mogą znajdować się w centrum Słońca. Zbierając je, badacze uzyskali szczegółową mapę tego, co znajduje się we wnętrzu tej gwiazdy.

Naukowcy stworzyli obraz za pomocą detektora znajdującego się w centrum międzynarodowego eksperymentu Borexino, którego siedzibą są Włochy. Co sekundę 420 miliardów neutrin wyemitowanych przez Słońce uderza w dowolny obszar wielkości znaczka pocztowego. Większość tych cząsteczek przechodzi jednak przez planetę niczym światło przez szybę. Borexino wykorzystuje fakt, że co jakiś czas neutrino ma pewne szanse na interakcję z elektronem. Detektor pskłada się ze 100 ton substancji, która emituje światło, jeśli neutrino uderzy w jeden z elektronów instrumentu.

Podczas gdy większość wcześniejszych eksperymentów z neutrinami mogła wykrywać tylko neutrina o wysokim natężeniu, Borexino może wykrywać również słabsze neutrina, zapewniając lepszy wgląd w reakcje jądrowe we wnętrzu Słońca. Neutrina służą jako doskonałe sondy, ponieważ cząsteczki płyną bezpośrednio z rdzenia tej gwiazdy z prędkością światła. Wyniki uzyskane dzięki Borexino dostarczą cennych danych dla naukowców tworzących modele Słońca. Obraz może na przykład pomóc w określeniu dokładnych ilości ciężkich pierwiastków takich jak węgiel, azot i tlen.

[Źródło: livescience.com; grafika: Borexino]

Czytaj też: Parker Solar Probe przesłała pierwsze zdjęcie w drodze na Słońce