Półprzewodnikowe nanocząsteczki pod wpływem pola elektrycznego mogą być sterowane przy pomocy zmiennej intensywności światła.
Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin odkryli zjawisko polegające na interakcji nanocząsteczek półprzewodnikowych ze światłem pod wpływem pola elektrycznego. Odkryli oni, że połączenie światła, półprzewodników oraz pola elektrycznego prowadzi do stworzenia konfigurowalnych nanosilników i nanourządzeń. Ich działanie można zaobserwować używając zwykłego mikroskopu optycznego. W ten sposób badacze rozróżniali nanocząsteczki złota od krzemowych półprzewodników. W porównaniu do innych technik pomiarowych ta metoda jest znacznie tańsza i bezkontaktowa.
Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość jego rozszerzenia na inne dziedziny. Można by je wykorzystać do rekonfiguracji mikro- bądź nanomechnicznych przełączników bądź anten. W połączeniu z mikromaszynami taki system mógłby znaleźć zastosowanie w elektronice czy biomedycynie.
Gdy światło trafia na półprzewodnikowy nanoprzewód, uwalnia on elektrony co wpływa na zmianę przewodność oraz polaryzację tego przewodu. Jeśli nanodrut jest umieszczony w zewnętrznym polu elektrycznym w celu napędzania jego rotacji, moment napędowy zmienia się wraz z obecnością światła. Jeden z autorów projektu przyznaje, że w celu zastosowania w czujnikach bądź komunikacji taki system potrzebuje dodatkowych badań. Będzie trzeba sprawdzić tzw. litografię w podejściu odgórnym oraz montowanie w systemie góra-dół. Jeśli próby okażą się skuteczne, Donglei Fan widzi tę technologię jako ogromny krok w stronę tworzenia inteligentnych urządzeń elektronicznych.
[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: University of Texas at Austin]