Specjaliści z McMaster opracowali prostą i wysoce nowatorską formę obliczeń. Polega ona na wyświetlaniu pasm światła i cienia za przez przezroczystą, polimerową kostkę i odczytywaniu połączonych wyników. Materiał w kostce odczytuje i reaguje intuicyjnie na światło w taki sam sposób, w jaki roślina obraca się w stronę słońca.
Eksperyment stanowi całkowicie nową formę informatyki, którą, jak twierdzą jego autorzy, można by wykorzystać między innymi w przypadku sieci neuronowych. Forma obliczeniowa jest wysoce umiejscowiona, nie wymaga źródła zasilania i działa w zakresie widzialnym. Technologia ta jest częścią dziedziny chemii zwanej dynamiką nieliniową i wykorzystuje materiały zaprojektowane i wyprodukowane w celu wytworzenia specyficznych reakcji na światło.
Czytaj też: Polimerowa powłoka wykorzystuje pęcherzyki do chłodzenia budynków
Naukowcy wyświetlają warstwowe pasy światła przez górę i boki niewielkiej, szklanej skrzyni, w której znajduje się polimer. Substancja początkowo ma formę cieczy, jednak w reakcji na światło zmienia się w żel. Neutralna wiązka nośna przechodzi przez sześcian od tyłu, w kierunku kamery, która odczytuje wyniki. Światło jest załamane przez materiał w sześcianie, którego składniki tworzą spontanicznie w tysiące włókien reagujących na wzory światła i tworząc wynik.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Polimerowa powłoka cewnika zabijająca bakterie