Gąsienice są w stanie czołgać się na wielu różnych powierzchniach, mogą poruszać się w dowolnym kierunku i są bardzo elastyczne. Posiadają więc cechy, które mogłyby się również przydać w u robotów. Mając to na uwadze, naukowcy skupili się na sposobach, w jakie poruszają się te zwierzęta.
Zazwyczaj, w celu śledzenia tego typu zachowań, badacze umieszczają aparaturę w okolicach stawów, np. na kostkach czy kolanach. W przypadku gąsienic na próżno szukać tego typu części, dlatego zespół odpowiedzialny za badanie umieścił serię niewielkich markerów odblaskowych bezpośrednio na skórze Manduca sexta. Łącznie naukowcy wykorzystali sześć takich znaczników.
Pomysł polegał na tym, że komercyjnie dostępne kamery śledzące ruch będą w stanie wykryć te znaczniki, a tym samym ustalić charakterystykę ruchu gąsienicy. Niestety, lśniący naskórek zwierzęcia uniemożliwił kamerze odróżnienie go od markerów. Naukowcy zdecydowali więc o zastąpieniu tych znaczników małymi diodami LED emitującymi światło podczerwone. Każda z diod LED miała wymiary 0,3 x 0,3 mm i była połączona ze źródłem zasilania za pomocą cienkich miedzianego drutu.
Kiedy gąsienica została umieszczona na obracającej się okrągłej bieżni, urządzenia umożliwiły dokładne śledzenie jej ruchów za pomocą pięciu podłączonych do komputera kamer. Wyniki badania mają zostać udostępnione jeszcze w tym miesiącu.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Guy Levy]
Czytaj też: Ten autonomiczny robot Sweeper zrywa paprykę w zaledwie 24 sekundy