Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zaczęli badać Godzille i doszli do ciekawych wniosków

Wbrew pozorom, to naprawdę poważny temat.

Naukowcy zaczęli badać Godzille i doszli do ciekawych wniosków
Naukowcy zaczęli badać Godzille i doszli do ciekawych wniosków

Chociaż jestem pewien, że większość z Was zwątpiła w rolę naukowców na świecie, to najgorsze jeszcze przed wami. Naukowcy, których badanie możecie przeczytać w czasopiśmie Science, postanowili przyjrzeć się dokładnie wzrostowi Godzilli. Przypomnę tylko, że dokładnie tej, która z rzeczywistością ma tak wiele wspólnego, jak rozsądne ceny uchwytu na monitor Apple. 

Czytaj też: Głos Geralta, Jacek Rozenek ma się coraz lepiej

W toku badań ustalono, że kiedy ten potwór przypominający dinozaura zadebiutował na wielkim ekranie w 1954 roku, mierzył dokładnie 50 metrów. Teraz z kolei, po całych 35 wystąpieniach w przeróżnych filmach ten Behemot może już pochwalić się wzrostem rzędu 120 metrów. Jego grubo ponad dwukrotnie większe rozmiary ujawniły, że Godzilla ewoluuje 30 razy szybciej niż jakikolwiek prawdziwy organizm na Ziemi. A co to oznacza? Nie, wcale nie bezsensowne gadanie na temat wymyślonego potwora, a kolejny powód do rozważenia obecnej sytuacji całego społeczeństwa.

„Być może kulturowy niepokój społeczeństwa spowodował, że Godzilla przyspieszył mięśnie szybciej niż sportowiec na sterydach”. – twierdzą naukowcy i kontynuują, że „Spojrzenie na historię Godzilli wyjaśnia jej przyspieszony rozwój”.

Godzilla powstała częściowo z powodu obaw związanych z epoką nuklearną po użyciu pierwszych bomb atomowych i wodorowych w latach 40. i 50. XX wieku. W przypadku Godzilli testowanie bomb wodorowych zdziesiątkowało jego głębinowy ekosystem w pierwszym filmie, a Godzilla zemścił się, niszcząc Tokio. Aby przetestować ideę, że to lęk napędza rozwój Godzilli, naukowcy wykorzystali amerykańskie wydatki wojskowe jako wyznacznik zbiorowego niepokoju narodu. Odkryli silną korelację między tym wydatkiem, a rozmiarem ciała Godzilli w latach 1954–2019, co obejmuje pomiary zarówno filmów japońskich, jak i amerykańskich.

Do jakich wniosków doszli? Z perspektywy wręcz zadziwiających, bo twierdzą, że Godzilla powinna zachęcać ludzi na całym świecie do współpracy, a wszystkie kraje do zażegnania topora wojennego. Ciekawe, czy słyszeli już o sytuacji Huaweia w USA…

Czytaj też: Ciepło i węgiel zamienią tworzywo sztuczne w paliwo lotnicze

Źródło: Livescience