Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zaobserwowali najmniejszą egzoplanetę

Nowy teleskop NASA wykorzystywany do „polowania” na egzoplanety odkrył najmniejszy jak do tej pory tego typu obiekt.

Planeta nazywana jest L 98-59b, ponieważ znajduje się w pobliskim układzie gwiezdnym L 98-59, który znajduje się 35 lat świetlnych od Układu Słonecznego. L 98-59b nie jest najmniejszą egzoplanetą, jaką kiedykolwiek odkryto – rekord ten należy do maleńkiej skały zwanej Kepler-37b, która jest tylko o jedną piątą większa niż Księżyc. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę obiekty namierzone jak do tej pory przez teleskop TESS – wspomniana planeta pozasłoneczna będzie najmniejszą w jego dorobku.

Czytaj też: W poszukiwaniu życia pozaziemskiego powinniśmy skupić się na księżycach egzoplanet

L 98-59b jest jedną z trzech planet znajdujących się w układzie. Pozostałe dwie są 1,4 i 1,6 razy szersze niż Ziemia. Aby je wykryć, TESS nie obserwował bezpośrednio planet. Są bowiem na to o wiele za małe i za słabe, zwłaszcza znajdując się obok jasnej gwiazdy. Zamiast tego teleskop dostrzegł ich cienie, gdy obiekty znalazły się między nim a gwiazdą.

Planety krążą wokół gwiazdy znacznie mniejszej niż nasze Słońce, ale są dużo bliżej niej. L 98-59b ma najmniejszą orbitę, dokonując pełnego obrotu co dwa dni i 6 godzin. Pochłania również 22 razy więcej energii niż ma to miejsce w przypadku Ziemi i Słońca. Naukowcy twierdzą jednak, że ten układ jest szczególnie interesujący, ponieważ planety krążą wokół takiej jasnej gwiazdy, że pozwoli TESS zebrać z nich niezwykłą ilość danych.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Nowe ulepszenie teleskopu VTL pomoże mu w poszukiwaniu egzoplanet