Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zaskoczeni po sprawdzeniu ciśnienia panującego na skraju Układu Słonecznego

Na granicy Układu Słonecznego ciśnienie jest wysokie. Tworzy je plazma, pola magnetyczne i cząstki, takie jak jony oraz promienie kosmiczne i elektrony, które oddziałują na siebie. Owe ciśnienie zostało ostatnio zmierzone przez naukowców i okazało się, że jest wyższe niż się spodziewano.

Wykorzystując dane z sondy kosmicznej Voyager naukowcy obliczyli całkowite ciśnienie z cząstek znajdujących się w zewnętrznym obszarze Układu Słonecznego. Ze względu na odległość obszar ten jest niezwykle trudny w badaniu. Wyniki obliczeń pomagają naukowcom zrozumieć, w jaki sposób Słońce oddziałuje na otoczenie.

Czytaj też: Czy Słońce może stać się czarną dziurą?

Na Ziemi występuje ciśnienie powietrza, tworzone przez cząsteczki powietrza poruszane przez grawitację. W przestrzeni kosmicznej istnieje również ciśnienie wytwarzane przez cząsteczki takie jak jony i elektrony. Cząsteczki te, ogrzane i przyspieszone przez Słońce, tworzą gigantyczny balon znany jako heliosfera rozciągająca się przez miliony kilometrów za Plutonem. Krawędź tego regionu, gdzie wpływ Słońca jest przezwyciężany przez ciśnienie cząstek z innych gwiazd i przestrzeni międzygwiezdnej, jest miejscem, gdzie kończy się magnetyczny wpływ Słońca.

Znajomość odległości między sondą Voyager a Słońcem pozwoliła naukowcom obliczyć ciśnienie w heliosferze oraz prędkość dźwięku. W heliosferze dźwięk przemieszcza się z prędkością około 300 kilometrów na sekundę – tysiąc razy szybciej niż w powietrzu. Badacze zauważyli, że zmiana w galaktycznych promieniach kosmicznych nie była dokładnie taka sama na obu sondach. W Voyagerze 2 wewnątrz heliosfery liczba promieni kosmicznych zmniejszyła się we wszystkich stronach. Jednak w Voyagerze 1, poza Układem Słonecznym, tylko promieniowanie galaktyczne, które przemieszczało się prostopadle do pola magnetycznego w tym rejonie, zmniejszyło się. Asymetria ta sugeruje, że coś się dzieje, gdy fala przepływa przez granicę Układu Słonecznego.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Naukowcy badają różnice w temperaturach występujących na Słońcu