Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zastanawiają się, co zakończyło formację gwiazd w tej gromadzie

W najbardziej ekstremalnych regionach Wszechświata uśmiercane są galaktyki. Astronomowie mają zamiar dowiedzieć się, dlaczego na terenie tych galaktyk dochodzi do zatrzymania formacji gwiazd. 

Nowy program, nazwany VERTICO, bada szczegółowo, w jaki sposób giną galaktyki. Korzystając z teleskopu ALMA astronomowie mapują wodór, z którego powstają nowe gwiazdy. Program obejmuje obserwacje prowadzone w 51 galaktykach rozmieszczonych w gromadzie w Pannie.

Czytaj też: Oto najcięższa z gwiazd neutronowych

Gromady galaktyk są najbardziej masywnymi i najbardziej ekstremalnymi środowiskami we Wszechświecie, zawierającymi setki, a nawet tysiące galaktyk. Tam gdzie występuje masa, istnieje również grawitacja i ogromne siły grawitacyjne obecne w gromadach przyspieszają galaktyki do dużych prędkości, często tysięcy kilometrów na sekundę. Plazma pomiędzy galaktykami nagrzewa się do tak wysokich temperatur, że świeci światłem rentgenowskim. Galaktyki silnie oddziałują na swoje otoczenie i na siebie nawzajem. To właśnie te oddziaływania mogą zatrzymać powstawanie gwiazd.

Naukowcy sądzą, że międzygalaktyczna plazma może usuwać gaz z galaktyk. Kiedy paliwo znika, zatrzymuje się również formowanie nowych obiektów. Ponadto, wysoka temperatura gromad może powstrzymać chłodzenie gorącego gazu, który po czasie przekształciłby się w galaktyki. W tym przypadku gaz w galaktyce nie jest aktywnie usuwany przez środowisko, ale jest zużywany, ponieważ tworzy gwiazdy. Proces ten prowadzi do powolnego, nieuchronnego zatrzymania tworzenia się gwiazd.

Gromada w Pannie jest idealną lokalizacją dla tak szczegółowych badań. Wciąż znajduje się ona w trakcie tworzenia oraz jest względnie blisko Ziemi. Dzięki temu możemy uzyskać szczegółowy obraz tego, w jaki sposób zachodzi w niej formowanie gwiazd.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Dlaczego Tabby jedna z najdziwniejszych gwiazd tajemniczo traci jasność?