Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zauważyli powstawanie gazowego giganta

Młoda egzoplaneta, która znajduje się na etapie formowania, została zidentyfikowana za pomocą satelity TESS. 

Planeta pozasłoneczna DS Tuc Ab krąży wokół gwiazdy DS Tuc, znajdującej się 151 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Tukana. Planeta jest prawie sześciokrotnie większa od Ziemi, co wskazuje, że jest ona najbardziej podobna do gazowych gigantów w Układzie Słonecznym.

Czytaj też: Ta egzoplaneta ma zupełnie inną atmosferę niż obiekty w Układzie Słonecznym

Badanie tej planety może pomóc astronomom lepiej zrozumieć, w jaki sposób rozwijają się tego typu obiekty. Uważa się, że planety zaczynają swoje życie jako znacznie większe, a ich rozmiary spadają w miarę upływu czasu. Jak przyznają autorzy badania, dzięki znalezieniu systemów słonecznych, które różnią się od naszych – zwłaszcza tych młodych – możemy dowiedzieć się, dlaczego Ziemia i Układ Słoneczny ewoluowały w taki a nie inny sposób.

W przypadku DS Tuc Ab planeta znajduje się obecnie w punkcie rozwoju, w którym nie rośnie, ale wciąż traci swoją atmosferę. Zmiany zachodzą stosunkowo szybko, dlatego astronomowie byli podekscytowani znalezieniem takiego obiektu w tym konkretnym momencie jego ewolucji. Atmosfera egzoplanety prawdopodobnie znika na skutek promieniowania pochodzącego z pobliskiej gwiazdy.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Na tej mapie znajduje się ponad 4000 egzoplanet