Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zbadali skład komety przybyłej spoza Układu Słonecznego

Międzynarodowy zespół astronomów dokonał historycznego odkrycia, wykrywając cząsteczki gazu w komecie, która trafiła do Układu Słonecznego z innej gwiazdy. Odkrycie to stanowi ważny krok naprzód dla nauki, ponieważ umożliwi naukowcom lepsze zrozumienie tego, z czego wykonane są te obiekty i jak wypada Układ Słoneczny w porównaniu do obiektów w innych układach.

Kometa Borysow została odkryta w sierpniu przez astronoma Giennadija Borysowa. Obserwacje z kolejnych 12 dni pokazały, że nie orbituje ona wokół Słońca, lecz jedynie przechodzi przez Układ Słoneczny. Z czasem jej nazwę zmieniono na 2I/Borysow – był to drugi obiekt międzygwiezdny, jaki kiedykolwiek odkryli astronomowie. W przeciwieństwie do pierwszego, odkrytego dwa lata temu, czyli 1I/’Oumuamua, obiekt ten był kometą otoczoną cząstkami pyłu oraz posiadała rozciągający się za nią ogon.

Czytaj też: Jaka jest różnica między asteroidami, kometami i meteorami?

Korzystając z bardziej zaawansowanych instrumentów badacze byli w stanie ocenić, ile światła emitowała kometa. Widmo pozwala wykrywać poszczególne rodzaje gazu na podstawie ich spektralnych „odcisków palców”. Wykrytym gazem był cyjan, złożony z atomu węgla i atomu azotu połączonych ze sobą. Jest on toksyczny, ale przy tym stosunkowo często spotykany w kometach.

Łącząc te widma z przefiltrowanymi obrazami komety uzyskanymi za pomocą teleskopu TRAPPIST-North, zespół zmierzył również ilość pyłu wyrzucanego przez kometę.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Zdjęcia pokazują zmiany jakie zaszły na powierzchni komety