Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy znaleźli brakujące połączenie pomiędzy prostymi komórkami a złożonymi formami życia

proste komórki, złożone organizmy, ewolucja, NLS

Naukowcy znaleźli właśnie brakujące ogniwo pomiędzy prostymi a złożonymi organizmami. To właśnie one wchodzą w skład zwierząt, roślin czy grzybów. Nowe odkrycie pozwala na lepsze zrozumienie ewolucji.

U eukariotów niektóre białka mają krótkie sekwencje znane jako sygnał lokalizacji jądrowej (NLS). Pomaga to w dotarciu do jądra. Białka transportowe wiążą się z NLS i eskortują inną cząsteczkę przez pory w błonie jądrowej. NLS działa więc jak plakietka pozwalająca na przejście przez kontrolę.

Czytaj też: Zanik tlenu w oceanach doprowadził do masowego wyginięcia

Autorzy nowego badania sugerują, że NLS poprzedzają powstanie jądra i mogą służyć jako ewolucyjna odskocznia, która umożliwia stopniową ewolucję w złożone życie. Tym samym daje to powiązanie pomiędzy prostymi komórkami a bardziej złożonymi organizmami.

Jednakże część naukowców jest sceptyczna. Mówią oni, że NLS mogą nie być tym, co inni badacze opisali. Zostało to jednak obalone przez dalsze badania, w których sekwencje NLS pojawiły się w wielu grupach archeonów, co sugeruje, że pojawiły się one na samym początku ewolucji.

Czytaj też: Te ogniwa słoneczne sprawdzają się w pomieszczeniach

Źródło: Livescience