WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy znaleźli nową lukę w wirusie przeziębienia

Wirusy są bardzo ciężkie do pokonania. Jednakże naukowcy z Europy odkryli nową lukę w wirusie przeziębienia, która może zostać wykorzystana do walki z pewną klasą cząsteczek.

Naukowcy z Uniwersytetu w Leuven, Uniwersytetu Helsińskiego i Birla Institute of Technology skupili się na rinowirusach i enterowirusach. Jest to klasa wirusów odpowiedzialna za przeziębienie oraz za zapalenie opon mózgowych czy polio. Naukowcy postanowili znaleźć leki na Pikornawirusy, na które obecnie nie ma żadnego leczenia.

Czytaj też: Bakterie w jelitach mogą wpływać na działanie leków

Przetestowali oni szereg związków i zbadali ich wpływ na wirusy za pomocą mikroskopii krioelektronowej. W ten sposób znaleźli oni związek, który skutecznie radzi sobie ze wspomnianymi wirusami.

Związek przenika do nieznanej „wcześniej” kieszeni w wirusie i go stabilizuje. Oznacza to, że nie może on zmienić kształtu i tym samym nie wejdzie do komórki. Niestety, istnieje spora szansa, że wirusy wypracują odporność na nową klasę leków. Mimo to naukowcy planują dalsze prace i ulepszanie swojego pomysłu.

Czytaj też: Komórki macierzyste mogą być edytowane w organizmie

Źródło: Newatlas