Być może nie od razu skojarzycie te zwierzęta na podstawie ich nazwy, jednak są one dobrze znane rybakom i właścicielom statków. Pąkle stanowią bowiem spory problem ze względu na ich skłonność do przyczepiania się do burt oraz siatek. Teraz naukowcy opracowali rozwiązanie, które może pomóc przemysłowi morskiemu zaoszczędzić miliardy dolarów rocznie.

Pąkle, przyklejając się do statków potrafią znacząco zwiększyć ich wagę. To wiąże się z dodatkowymi wydatkami na paliwo, które zostają spotęgowane przez koszty oczyszczania burt z tych zwierząt. Do tej pory kadłuby pokrywano tzw. farbami przeciwporostowymi, które zabijały młode pąkle. Niestety środki chemiczne dostawały się do wody, gdzie wyrządzały szkody dla środowiska naturalnego, dlatego ich stosowanie zostało zakazane.

Rozwiązaniem problemu zajęli się naukowcy z Uniwersytetu w Kilonii, którzy rozpoczęli prace nad strukturą utrudniającą pąklom przyklejanie się. Zwierzęta korzystają z naturalnego kleju umożliwiającego im przyczepianie do kadłubów i siatek rybackich. Odpowiedni materiał mógłby zniwelować przyczepność pąkli. Niemieccy badacze przyznają, że takie metody już istnieją, lecz ich skuteczność ogranicza się jedynie do spowolnienia rozwoju pąkli.

Testy nowego materiału przeprowadzono w wodach Morza Bałtyckiego. Powierzchnia pokryta warstwą silikonu stanowiła sporą trudność dla pąkli. Obserwacje prowadzono przez cztery miesiące i po tym czasie zacumowany statek był wolny od tych zwierząt. Rozwiązanie okazało się skuteczne także podczas siedmiomiesięcznego rejsu po Bałtyku i Morzu Północnym.

[Źródło: nytimes.com]

Pierwszy na świecie autonomiczny statek towarowy wyruszy w rejs w 2020 roku

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!