Reklama
aplikuj.pl

Neandertalczycy i mamuty mają wspólne cechy genetyczne

Neandertalczycy, mamuty, geny Neandertalczycy, geny mamuty, Neandertalczycy a mamuty, geny Neandertalczycy mamuty

Według najnowszych badań, dwa stworzenia z czasów zlodowaceń – ludzie i mamuty – mają więcej wspólnego niż do tej pory sądziliśmy. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wskazują, że te dwa gatunki mają kilka wspólnych genów związanych z utrzymywaniem ciepła w zimie.

Oba gatunki ewoluowały od przodków z Afryki, którzy żyli w cieple. Rozłam nastąpił znacznie wcześniej niż nadeszły epoki lodowcowe, więc posiadanie wspólnych genów zaskakuje. Wychodzi na to, że oba gatunki wyewoluowały to samo kompletnie niezależnie od siebie. Naukowcy nazywają takie zdarzenie ewolucją zbieżną.

Czytaj też: Wiemy jak głęboko znajduje się najstarszy lód pod powierzchnią Antarktydy

Chodzi tutaj o gen LEPR, który reguluje magazynowanie tłuszczu w organizmie oraz temperaturę wewnętrzną. Oba gatunki wyewoluowały go po przybyciu do zamrożonej Europy w różnym czasie. Naukowcy zidentyfikowali także inne geny, które także w podobny sposób powstały.

Badania stanowią nowe ramy dla naukowców, którzy badają ewolucję różnych gatunków. Mogą oni teraz sprawdzać, czy inne gatunki także wyewoluowały te same cechy w odpowiedzi na podobne warunki życia.

Czytaj też: Może zająć miliony lat zanim życie na Ziemi zregeneruje się po wielkim wymieraniu

Źródło: Popularmechanics