Reklama
aplikuj.pl

Neandertalczycy mogli być prawdziwymi artystami. Tak sugerują szczątki sprzed 51 tysięcy lat

Nazwanie kogoś neandertalczykiem zazwyczaj budzi negatywne konotacje, ale kolejne badania pokazują, że gatunek ten wcale nie był prymitywny i zacofany. Wręcz przeciwnie, jego przedstawiciele najprawdopodobniej wykazywali zamiłowanie do sztuki.

Potwierdzają to dzieła sztuki sprzed 51 tysięcy lat, których autorami byli neandertalczycy. Analizy tych obiektów sugerują, że nasi przodkowie nie tylko byli w stanie myśleć abstrakcyjnie, ale dodatkowo wykazywali szereg złożonych zachowań. Artykuł na ten temat jest dostępny na łamach Nature Ecology & Evolution.

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli szczątki naszych przodków, które nie pasują ani do Homo sapiens ani do neandertalczyków

Obiektem badań była kość należąca do jelenia olbrzymiego (Megaloceros giganteus), który w przeszłości zamieszkiwał tereny Eurazji. Szczątki te pochodzą sprzed co najmniej co najmniej 51 tysięcy lat i zostały znalezione przy dawnym wejściu do jaskini Einhornhöhle w górach Harz w północnych Niemczech. To właśnie na jej terenie w przeszłości przebywali neandertalczycy.

Neandertalczycy z pewnością lubili sztukę i starali się ją tworzyć

Jak widać na powyższym zdjęciu, na kości pozostawiono nacięcia układające się w pewien wzór. Oczywiście nie jest to rzeźba na miarę Michała Anioła, lecz znalezisko pokazuje, że neandertalczycy cechowali się abstrakcyjnym myśleniem i zamiłowaniem do artystycznych doznań. Jak na razie nie zaobserwowano tego typu zachowań u naczelnych, np. szympansów, ani innych zwierząt zamieszkujących naszą planetę.

Czytaj też: Dlaczego wyginęły średniej wielkości drapieżniki? Paleontolodzy winą obarczają tyranozaury

Jakby tego było mało, wydaje się, iż ówcześnie mieszkańcy celowo obgotowali kość, aby była bardziej miękka, a jej obróbka stała się łatwiejsza. Jako że jelenie olbrzymie były rzadko spotykane w obrębie północnych Niemiec, to obiekt ten mógł mieć szczególne znaczenie dla mieszkańców jaskini. Jeśli chodzi o inne artefakty świadczące o artystycznym zacięciu neandertalczyków, to warto wspomnieć liczący 40 000 lat naszyjnik z orlich szponów oraz liczna rysunki naskalne sprzed ponad 64 000 lat. Nie zawsze udaje się jednak określić z wysoką pewnością, czy autorami tego typu rzeczy byli neandertalczycy czy może Homo sapiens.