Reklama

Neil Harbisson – pierwszy człowiek cyborg

Krótka historia osoby która pokonała barierę niemożliwego

Neil Harbisson urodził się z bardzo rzadką wadą wzroku – achromatopsją ( całkowitą ślepotą barwną ), często mylnie określaną jako daltonizm. Achromatopsja polega na braku lub występowaniu minimalnej ilości czopków na siatkówce oka. Chociaż obecnie nie istnieje metoda leczenia achromatopsji, Neil wraz z niewielką grupą naukowców opracowali nowatorski sposób, który umożliwił rozpoznawanie kolorów.

Cybernetyczne oko

Neil Harbisson

Od 2004 roku Neil ma wszczepione w czaszkę cybernetyczne oko, które tak naprawdę jest czujnikiem kolorów. Urządzenie to wykrywa częstotliwość fal świetlnych i przesyła informacje do mikroprocesora z tyłu głowy. Sygnał przechodzi przez kości, umożliwiając odebranie koloru jako dźwięk. Percepcja barw które Neil potrafi rozpoznać jest zdecydowanie wyższa, niż u każdego z nas. Światło widzialne ogranicza się jedynie do przedziału od 400 do 700 nm, urządzenie Neila odbiera również ultrafiolet ( <400 nm ) oraz podczerwień ( >700 nm ).

Słucham kolorów

Neil Harbisson maluje muzykę i ludzkie głosy, każdy dźwięk przyporządkowuje kolorom. Potrafi również tworzyć dźwiękowe portrety ludzkie, które również łączy z odpowiednimi barwami. Jest on pierwszym człowiekiem-cyborgiem, który dzięki technologii pokonał granicę ludzkich możliwości.

Cyborg Foundation

W 2010 roku założył Cyborg Foundation, wspierającą badania, rozwój oraz promocję projektów poszerzających ludzkie możliwości dzięki technice.