Reklama

Neuralink w akcji, czyli jak małpa zagrała w Ponga siłą umysłu

musk

Pong to jedna z produkcji, które zapoczątkowały rynek gier wideo, a teraz stanowi ona wstęp do kolejnej rewolucji. Zobaczcie, jak 9-letnia małpa gra w Ponga korzystając z implantu Neuralink.

Pager to makak, któremu 6 tygodni przed nakręceniem poniższego filmu wszczepiono implant Neuralink, potencjalnie rewolucyjne urządzenie stworzone z udziałem Elona Muska. Zwierzę zostało nauczone sterowania za pomocą joysticka, a w zamian ze współpracę otrzymywało swoje ulubione bananowe smoothie.

Czytaj też: Neuralink może być rewolucją, ale eksperci mają zastrzeżenia

Jednocześnie implant Neuralink rejestrował informacje o tym, które neurony w mózgu małpy były aktywowane w danym momencie. Dzięki temu urządzenie uczyło się przewidywania ruchów makaka poprzez rejestrowanie, które obszary mózgu ulegały aktywacji. Po nauczeniu się tych wzorców, joystick, którego Pager używał do gry, został odłączony od komputera.

Neuralink umożliwił małpie sterowanie grą wideo za pomocą umysłu

W efekcie zwierzę było w stanie kontrolować grę za pomocą własnego umysłu, bez użycia joysticka. Można sobie wyobrazić, jak wiele potencjalnych zastosowań ma ta technika. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości będą mogli z jej wykorzystaniem pomóc osobom sparaliżowanym, które odzyskają w ten sposób władzę nad własnymi ciałami.