WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Niedługo na Słońce wyruszy sonda NASA

Sonda Parker Solar Probe ma za zadanie zbliżyć się do Słońca na bardzo bliską odległość, która wcześniej nie była osiągana. Sonda będzie musiała sprostać takim wyzwaniom jak wysokie temperatury (1371°C) aby znaleźć odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez naukowców.

Aktualnie znajduje się w Cape Canaveral, gdzie zostanie załadowana do rakiety Delta IV. Jej start został zapowiedziany 11 sierpnia i nic nie wskazuje na opóźnienia. Po drodze sonda okrąży siedmiokrotnie Wenus w celu spowolnienia prędkości. Przygotowanie sondy było też dużym wyzwaniem. Naukowcy wykorzystali do tego specjalną osłonę z włókna węglowego, które ma chronić przyrządy pomiarowe. Dodatkowo, zewnętrzna część sondy pokryta została białą farbą, która ma dodatkowo odbijać ciepło.

Celem misji jest rozwiązanie zagadek takich jak powstawanie wybuchów cząstek wysokoenergetycznych, dlaczego korona Słońca jest gorętsza od samej gwiazdy a także może ona odkryć zjawiska, które do tej pory były nieznane. Naukowcy są bardzo podekscytowani i już z niecierpliwością czekają na pierwsze dane.

Źródło: https://gizmodo.com/