WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Niektóre drużyny Formuły 1 mają dziwną historię

Drużyny Formuły 1 czasami mają za sobą niespodziewaną wręcz historie „właścicieli” i choć niektóre zespoły, jak Ferrari, Williams, czy McLaren zawsze należały do tego samego podmiotu, to każda inna drużyna zmieniała go (i swoją nazwę) nawet kilka razy w całej swojej historii. 

Nie jest to oczywiście jakieś wielkie odkrycie, ale teraz mamy okazję rzucić okiem na prosty, ale szczegółowy wgląd w tę sprawę, dzięki kanałowi YouTube WTF1. Wśród wszystkich zespołów zdecydowanie wyróżnia się obecny Renault, który w 1981 roku rozpoczął swoją przygodę w F1 jako Toleman. Nieco później, a dokładnie cztery lata po wielkim starcie zespół wpadł w ręce Bentonna, u którego pozostał do 2002 roku.

Wtedy to przejął go Renault, ale już 2010 roku jego nazwa (nieoficjalnie) zmieniła się na Lotus-Renault GP, aby w 2012 zmienić się na Lotus. Wtedy też w turnieju wystąpiła całkiem ciekawa sytuacja, kiedy naprzeciwko siebie stanął Lotus… i malezyjski Team Lotus. Nawiasem mówiąc, żadna z tych drużyn nie miała żadnego związku z oryginalnym Lotosem, który rywalizował w latach sześćdziesiątych. Finalnie w 2015 roku zespół powrócił do nazwy Renault.

Drugim ciekawym pod tym kątem zespołem jest Mercedes, znany w 1971 jako Tyrrell, a od 1999 roku BAR. Jednak to w 2006 zaczęły dziać się cuda, bo wykupiła go Honda, która opuściła ligę w 2008 roku i finalnie zespół został przejęty przez Mercedesa. Historię reszty możecie obejrzeć powyżej.

Czytaj też: Ferrari 812 Superfast wcale nie takie „fast” na torze Nurburgring

Źródło: Road and track