Reklama
aplikuj.pl

Niemal cały pył na Marsie pochodzi z jednej formacji skalnej

Aktualnie burza pyłowa obejmuje całego Marsa i przesłania niebo na dwoma łazikami NASA, które zostały wysłane w celu zbadania czerwonej planety. Tego typu burze mają miejsce co około 10 lat, aczkolwiek ciągle nie wiemy co je wywołuje.

Wiemy już za to, że prawie cały pył pochodzi z jednej formacji skalnej: Medusae Fossae Formation (MFF). Przypuszcza się, że ponad 3 miliardy lat temu potężna erupcja wulkanu miała miejsce na Marsie. Wyrzuciła ona kamienie, pyły, gazy i popiół, które padając stworzyły wcześniej wspomnianą formację. Zajmuje ona obszar równy około 20% całej powierzchni USA. Co ciekawe, 3 miliardy lat temu zajmowała ona obszar około 50% USA. W ciągu lat formacje uległy erozji w wyniku wiatrów. To właśnie przez ten proces na Marsie obecne są regularne burze pyłowe.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wiemy już skąd ten pył się wziął, ale ciągle nie znamy przyczyn powstawania tych burz. Są obawy, że jest to spowodowane zbyt dużym zapyleniem planety ale badania na ten temat ciągle trwają.

Źródło: https://www.popularmechanics.com/