Reklama
aplikuj.pl

Udało się odkryć najstarszy, niemal kompletny genom wirusa HIV

Na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences ukazał się artykuł poświęcony prawie pełnej sekwencji wirusa HIV, która pochodzi z próbki pochodzącej z 1966 roku, znalezionej na terenie Demokratycznej Republiki Konga.

Dotychczasowa, rekordowo stara próbka pochodziła z tego samego kraju, jednak była o 10 lat nowsza. Tego typu znaleziska pomagają określić czas wystąpienia mutacji genetycznych w wirusie wywołującym AIDS. Te mutacje z kolei umożliwiają zrozumienie tego, jak rozprzestrzeniał się HIV.

Czytaj też: Koronawirusa zwiększa problem terroryzmu. W jaki sposób?

Pod tym względem okazało się, że modele przewidujące zachowanie i ewolucję wirusa działają prawidłowo. W oparciu o genetyczne sekwencjonowanie próbek wirusa, naukowcy doszli do wniosku, że HIV po raz pierwszy pojawił się u ludzi w Afryce Środkowej na początku XIX wieku i pochodził od szympansów. Istnieje wiele szczepów wirusa, ale 95% zachorowań wiąże się z podgrupą zwaną HIV-1 M.

Jedno z podstawowych pytań brzmi: kiedy i dlaczego HIV-1 M rozprzestrzenił się tak bardzo, zarażając ludzi na tyle skutecznie, że doszło do pandemii. Modele po latach stają się nieaktualne, dlatego odkrycie starego szczepu wirusa jest tak ważne. Stanowi on bowiem brakujący element układanki, który pomaga wypełnić linię ewolucyjnych zmian.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Co ciekawe, poza próbkami z 1966 roku, naukowcy natrafili także na starsze – z 1959 i 1960 roku. Nie są one jednak tak kompletne, jak opisywany fragment. Warto jednak zauważyć, że dwa pozostałe pochodzą zi nnych podtypów HIV, co stanowi kolejny dowód na to, że wywołujący AIDS wirus już od dawna rozprzestrzeniał się po Afryce.