Wraz z postępowaniem zmian klimatu oraz zagarnianiem przez ludzi coraz większych połaci terenu, spada ziemska bioróżnorodność. Właśnie dlatego naukowcy postanowili stworzyć specjalną mapę.
Szacunkowe dane sugerują, że nauce jest znanych od 13 do 18 procent wszystkich żyjących na Ziemi gatunków. Pojawiają się głosy, jakoby ten wskaźnik był nawet niższy i wynosił ok. 1,5%. Aby lepiej poznawać i chronić nieznane jeszcze gatunki, badacze stworzyli model umożliwiający ekstrapolację zebranych danych.
Czytaj też: Czy Amazonia potęguje zmiany klimatu?
Wzięli pod uwagę ponad 32 tysiące znanych kręgowców zamieszkujących lądy, aby określić, gdzie mogą występować duże skupiska tajemniczych gatunków. Wydaje się jasne, iż najwięcej takowych będzie obejmowało „kuzynów” niewielkich kręgowców. Z kolei te większe, o szerokim zasięgu, powinny być znacznie rzadsze.
Nieodkryte gatunki najprawdopodobniej stanowią większość występujących na Ziemi
Ustalenia na ten temat zostały opisane na łamach Nature Ecology & Evolution. Wynika z nich, że Brazylia, Indonezja, Madagaskar i Kolumbia powinny stanowić siedliska życia największej liczby nieodkrytych gatunków kręgowców. To właśnie na tych terenach może znajdować się 1/4 gatunków, które zostaną skatalogowane na przestrzeni kolejnych lat. Co więcej, tropikalne wilgotne środowiska lasów liściastych powinny stanowić siedliska około połowy nieznanych organizmów.