WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nieregularny sen ma związek z otyłością, nadciśnieniem i innymi chorobami

Nieregularny sen ma związek z otyłością, nadciśnieniem i innymi chorobami

Nowe badania na temat snu przeprowadzili naukowcy z Brigham and Women’s Hospital. Wykazali oni silny związek pomiędzy nieregularnymi wzorcami snu a ryzykiem zaburzeń metabolicznych, takich jak nadciśnienie, otyłość czy cukrzyca.

W badaniu wzięło udział ponad 2000 osób, które były śledzone przez około sześć lat. Odkryto, że osoby z największą zmiennością dotyczącą snu wykazywały największą częstość występowania zaburzeń metabolicznych.

Czytaj też: Francja zakazuje niszczenia niesprzedanej odzieży i elektroniki

Badanie ma oczywiście pewne ograniczenia. Opierało się ono na prowadzeniu dzienników snu czy ankiet, które były czysto subiektywne. Każda z osób obiektywnie śledzona byłą tylko przez siedem dni przy użyciu zegarka na rękę. Nie wiadomo więc, jak dokładne są zebrane dane.

Jednakże dane jasno wskazują, że zmienność snu ma silny związek z chorobami. Co więcej wykazano, że zmiany we śnie występowały przed chorobami, co sugeruje tę kolejność zdarzeń. Naukowcy mówią jednak jasno, że potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych doniesień. Jednakże coraz większa ilość różnych doniesień jasno pokazuje, że prawidłowy sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia.

Czytaj też: Podczas operacji pacjenta pojawił się pożar

Źródło: Newatlas