WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Nierówne traktowanie obywateli różnych krajów w sądach w USA

Wiele mówi się o dyskryminacji osób o ciemnej barwie skóry, kobiet. Mało wspomina się, że to dotyczy także obcokrajowców. Najnowsze badania, przeprowadzone w USA mówią, że nie-Amerykanin ma większą szansę aby zostać skazanym na więzienie i dodatkowo wyroki są większe niż w przypadku innych osób.

Michael T. Light, naukowiec na Purdue University, mówi:

Znaczna część dyskusji w tym obszarze dotyczy deportacji, ale coraz większa liczba imigrantów ma sprawy w sądach karnych i nie wiadomo jak są oni traktowani.

Praca pojawi się w październikowym wydaniu American Sociological Review. Naukowiec, we współpracy z Michael Massoglia, przeanalizował dane z lat od 1992 roku do 2008 roku. Przykładowo, w 2008 roku 96% nie-Amerykanów otrzymało karę pozbawienia wolności, ale tylko 85% rdzennych mieszkańców otrzymało podobne wyroki. Naukowiec dodaje:

Czynniki związane z wagą przestępstwa nie wyjaśniają tej luki. Dodatkowo okazuje się, że nie-Amerykanie otrzymali wyroki średnio dłuższe o od 2 do 4 miesięcy.

Różnica w karaniu coraz bardziej się powiększa. Aktualnie, liczbę imigrantów w USA szacuje się na około 22 miliony. Wyniki sugerują, że ludzie nie są w jednakowy sposób traktowani.

Wiele badań koncentruje się na rasie albo pochodzeniu etnicznym, nikt nie zwraca uwagi na obywatelstwo.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Jeffrey via photopin cc