Niedawno udostępniona animacja ukazuje cykl życia rozbłysków słonecznych, wykorzystując żywe kolory do reprezentowania zmiennych temperatur powstających w czasie eksplozji.
Materiał pokazuje rozbłysk od jego powstania aż do „śmierci”. Ale animacja to nie tylko uczta dla oczu. Jest ona poparta modelem, który kładzie duży nacisk na przewidywanie rozbłysków generowanych przez pogodę kosmiczną. W perspektywie długoterminowej naukowcy będą mogli tworzyć dokładne animacje w czasie rzeczywistym.
Rozbłyski słoneczne są najpotężniejszymi eksplozjami w Układzie Słonecznym i bez wątpienia mają spektakularny charakter. Tworzą się w pobliżu ciemnych plam na powierzchni Słońca, które są chłodniejsze niż otaczająca je plazma. Plamy słoneczne są wytwarzane przez silne siły magnetyczne. Kiedy energia narasta i jest nagle uwalniana, wytwarza się płomień, który przybiera formę magnetycznych pasm.
Aby stworzyć model od początku do końca, naukowcy musieli obliczyć siły we wszystkich obszarach Słońca, które kształtują rozbłyski słoneczne. Badacze musieli się „Zanurzyć” 10 000 kilometrów pod powierzchnię Słońca, gdzie powstały rozbłyski. Chociaż mają one miejsce około 149 milionów kilometrów od Ziemi, mogą znacząco wpływać na naszą planetę. Błyski czasami towarzyszą potężnym burzom słonecznym, które rzucają ogromne ilości zgromadzonej energii magnetycznej w kierunku Ziemi. Kiedy ta energia uderza w ziemskie pole magnetyczne, generuje przepięcia, które mogą wpływać na sieci komunikacyjne, sieci energetyczne i technologię satelitarną. Fale pochodzące z burz słonecznych mogą również zakłócać migrację zwierząt, takich jak wieloryby, które poruszają się za pomocą ziemskiego pola magnetycznego.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Woda w jądrze Ziemi może pochodzić z pyłu wirującego wokół Słońca