Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie te niesamowite baterie w formie cegieł

Cegły są odporne na wysokie i niskie temperatury, wiatr czy różnice w ciśnieniu. Tym samym od lat są wykorzystywane przez ludzi, a z nowych badań wynik, że można by ich również użyć do magazynowania energii.

Cegły zawdzięczają swój kolor hematytowi, będącemu tlenkiem żelaza powszechnie występującemu w skałach i glebie. Od co najmniej 73 tysięcy lat ludzkość używała hematytu w formie pigmentu. Co ciekawe, jest on również wykorzystywany w obiektach służących do przechowywania energii. Dlatego też naukowcy opracowali metodę modyfikacji cegieł, aby umożliwić im magazynowanie energii elektrycznej, którą można by następnie zasilać urządzenia.

W tym celu pokryli cegły gazem, a kiedy jego cząsteczki weszły w interakcję z obecnym wewnątrz hematytem, zaszła reakcja polimeryzacji i powstał polimer zwany PEDOT. To właśnie on może magazynować i przewodzić prąd. Autorzy eksperymentu uzyskali pewność do swoich racji, kiedy zaobserwowali, że zaszedł oczekiwany przez nich proces chemiczny. Barwa cegieł, po tym jak wyjęto je z pieca, zmieniła się bowiem na niebieską.

Czytaj też: Baterie w iPhone’ach 12 będą znacznie mniejsze niż przed rokiem

Następnym krokiem było połączenie „wypieków” z panelem słonecznym oraz zaimplementowanie do konstrukcji miedzianej taśmy. W efekcie cegły zmieniły się w baterie, który były gotowe do przechowywania energii. Można je naładować w 13 minut, a żywotność pojedynczego egzemplarza wynosi ok. 10 000 ładowań. Oczywiście wydajność energetyczna jest obecnie niewielka, ale już teraz takie cegły mogłyby posłużyć np. do zasilania detektorów dwutlenku węgla czy czadu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News