Reklama
aplikuj.pl

Niesporczaki to jedyne zwierzęta mogące przetrwać w kosmosie. Co o nich wiemy?

W ramach artykułu opublikowanego na łamach Scientific Reports jego autorzy skupili się na Dactylobiotus ovimutans, niedawno opisanym gatunku niesporczaka.

Badacze próbowali zrozumieć, co powoduje niebywałą wytrzymałość tych organizmów oraz przekonać czytelników, iż wcale nie muszą one mieć pozaziemskiego pochodzenia. W 2007 roku naukowcy odkryli, że te mikroskopijne istoty mogą przetrwać w zimnej, napromieniowanej próżni przestrzeni kosmicznej. 68 procent z nich przeżyło 10-dniową podróż po orbicie okołoziemskiej.

Zamieszkujące lądy niesporczaki wytworzyły nietypowe rozwiąanie ewolucyjne, pozwalające im przetrwać suszę. Kiedy środowisko, w którym żyją wysycha, one… robią to samo. Niesporczaki zostawiają wtedy w swoich organizmach około 3% wody i spowalniają metabolizm do zdumiewająco niskiej wartości, wynoszącej zaledwie 0,01% tej nominalnej. Kiedy wilgotność wraca do normy, opisywane organizmy nasiąkają wodą niczym gąbki.

Czytaj też: 10 dziwnych gatunków zwierząt. Czy znasz je wszystkie?

Szczególnie interesujący jest fakt, że w normalnych warunkach niesporczaki żyją zaledwie kilka miesięcy. Kiedy jednak przejdą w stan „spoczynku”, mogą w nim wytrzymać nawet sto lat. Testy laboratoryjne wykazały, że są one wtedy w stanie przetrwać zarówno w całkowitej próżni, jak i przy ciśnieniu nawet pięciokrotnie bardziej ekstemalnym niż panujące na dnach oceanów. Ani skrajnie niskie ani wysokie temperatury nie robią na nich wrażenia. Trzeba jednak przyznać, że niesporczaki nie przepadają za gorącem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Ich niebywała wytrzymałość umożliwia im też przeżycie w przestrzeni kosmicznej. Nie oznacza to oczywiście, iż opisywane istoty wyewoluowały poza Ziemią. W przyszłości naukowcy chcieliby wykorzystać zdolności niesporczaków tak, by zastosować je u ludzi. To z kolei mołoby wydłużyć średnią długość życia naszego gatunku a nawet przystosować go do egzystencji poza Ziemią.