Naukowcy niedawno odszyfrowali kluczowy składnik niesporczaków, który chroni ich przed szkodliwym promieniowaniem. To właśnie dzięki niemu zwierzęta ta są w stanie przetrwać w takich warunkach, które zabiłyby większość form życia.
Naukowcy przyjrzeli się białku Dsup (damage suppressor). Wcześniej stwierdzono, że ochronne właściwości tego białka są ogromne. Po dodaniu do ludzkich komórek chroni ono przed uszkodzeniem przez promieniowanie rentgenowskie. Teraz naukowcy odkryli, w jaki sposób Dsup wiąże się ze strukturami chromosomów i chroni DNA przed tym promieniowaniem.
Czytaj też: Lądownik NASA zarejestrował wstrząsy na Marsie
Dsup wiąże się z chromatyną (włóknista substancja w jądrze komórkowym). Ale w jaki sposób chroni ono przed promieniowaniem? Gdy komórki kąpane są w RTG to ich czasteczki wody dzielą się i tworzą reaktywne cząsteczki tlenu i wodoru – rodniki hydroksylowe. To właśnie one uszkadzają DNA wewnątrz komórek.
Cząsteczka właśnie przed tym chroni. Dsup ma strukturę podobną do chmury, która otacza otoczkę chromatyny DNA i tym samym blokuje rodniki hydroksylowe przed niszczeniem materiału gentycznego. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości ich odkrycie pomoże chronić ludzi przed działaniem szkodliwego promieniowania.
Czytaj też: Atomowy metronom jest niczym mikroskop do czasu
Źródło: Livescience