Reklama
aplikuj.pl

Opracowano nietoksyczny klej do sklejki z cukru i kwasu cytrynowego

nietoksyczny klej do sklejki

W dzienniku ACS Applied Materials & Interfaces pojawił się artykuł na temat najnowszego dzieła zespołu z chińskiego Southwest Forestry Universit. Ten opracował nietoksyczny klej do sklejki z cukru i kwasu cytrynowego.

Naukowcy opracowali i następnie ulepszyli nietoksyczny klej do sklejki

Mniej szlachetne materiały drewniane w postaci sklejek czy pływ wiórowych najczęściej składają się z odpadów drzewnych klejonych związkami na bazie formaldehydu, które wydzielają toksyczne opary. Naukowcy chcieli uniknąć tego potencjalnego niebezpieczeństwa, opierając się na wcześniejszych badaniach, które wykazały, że wodoodporny klej do drewna można wyprodukować z sacharozy, czyli cukrów glukozy i fruktozy oraz kwasu cytrynowego pozyskiwanego z owoców cytrusowych.

Wcześniejsze eksperymenty obejmowały wykorzystanie katalizatora w postaci chlorku cynku do obniżenia ilość energii potrzebnej do utwardzenia kleju, ale to powodowało obniżenie wytrzymałości kleju. Sukcesem wspomnianych naukowców były liczne eksperymenty, w ramach których łączyli forniry topolowe z mieszanką glukozy i kwasu cytrynowego w różnych proporcjach.

Czytaj też: Sztuczna skóra żyjąca własnym życiem. Jak ten YouTuber ją stworzył?

Po nałożeniu kleju i dwóch elementów, prasowano je w temperaturze200 ºC przez sześć minut. Uzyskany w ten sposób pojedynczy laminowany arkusz sklejki pocięto na mniejsze kawałki, które poddano badaniom wytrzymałościowym. Testy te wykazały, że przy obciążeniu ciśnieniem ponad 7 barów próbki pękały wzdłuż włókien drewna, a nie na klejonych szwach – co spełnia chińskie wymagania wytrzymałościowe dla sklejki. Problem? Brak odpowiedniej wodoodporności.