WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Niewidzialna sieć odstraszy ptaki od lotnisk i zapewni im ochronę

Badacze opracowali metodę odstraszania ptaków od lotnisk, która okazuje się faktycznie działać.

Ogromne samoloty wyposażone w ogromne silniki tworzą niezbyt przyjazne połączenie dla ptaków lub innych latających zwierząt. Na szczęście są ludzie, którzy pracują nad rozwiązywaniem tego typu problemów. W tym przypadku poprzez emisję nieprzyjemnych dla tych organizmów dźwięków.

Do głowy może wam przyjść historia związana z Britney Spears, której piosenek rzekomo używano do walki z somalijskimi piratami. W przypadku ptaków chodzi o szumy porównywalne głośnością do “ruchliwej restauracji”. Przetestowana metoda okazała się skuteczna, a ilość ptactwa znajdującego się w czasie lotniska podczas gdy siatka była uruchomiona – spadła. Do tej pory ptaki próbowano przesiedlać lub odstraszać na różne sposoby, jednak dopiero metoda wykorzystująca dźwięki przyniosła odpowiednie rezultaty.

Szacuje się, że rocznie straty związane z wypadkami w których biorą udział ptaki w samych Stanach Zjednoczonych kosztują średnio 937 mln dolarów. Dodatkowo, między 1988 a 2013 rokiem doszło do 255 zgonów spowodowanych w różnym stopniu przez ptaki, nie wspominając o liczbie tych latających zwierząt ginących każdego dnia.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]