Reklama
aplikuj.pl

Niewolnictwo w rzymskiej Brytanii miało miejsce. Dowodzą tego znalezione niedawno kajdany

Mężczyzna, który zmarł na terenie rzymskiej Brytanii ponad 1500 lat temu, został pochowany w żelaznych kajdanach z kłódką okalającą jego kostki. Jego szczątki oraz grób mogą być jednymi z najważniejszych dowodów na zachodzenie tam zjawiska niewolnictwa.

Pozbawiony głowy szkielet znaleziono w 2015 roku w Great Casterton, angielskiej wiosce położonej  w regionie East Midlands. Archeolodzy, którzy niedawno przeprowadzili analizy szczątków, podejrzewają, że pochowanie zmarłego w kajdanach było celowe. Być może chodziło o jego poniżenie oraz pokazanie, że pochowana osoba była za życia niewolnikiem. Dokładne ustalenia na ten temat zostały opublikowane na łamach czasopisma Britannia.

Czytaj też: Na tym statku przewożono niewolników. I to nawet po zniesieniu niewolnictwa

Wydawało się niemal pewnym, że niewolnictwo występowało w całym Imperium Rzymskim, jednak nie zawsze były na to dowody. Wystarczy wspomnieć, iż w tym przypadku mamy do czynienia z pierwszym grobem z czasów rzymskich w Brytanii, w  którym szkielet miał założone kajdany. Oczywiście trudno przypuszczać, by celem tego procederu było fizyczne unieruchomienie zmarłego – bardziej prawdopodobna wydaje się próba dominacji nad nim nawet w życiu pośmiertnym.

Niewolnictwo było prawdopodobnie stosunkowo powszechne na terenie Cesarstwa Rzymskiego

Mężczyzna miał w momencie śmierci około 26 do 35 lat, a ułożenie jego kości i kształt dołu sugerują, że został umieszczony w istniejącym wcześniej grobie. Jest to szczególnie interesujące, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż około 60 metrów dalej znajdował się rzymski cmentarz. Datowanie radiowęglowe wykazało, że szczątki pochodzą z okresu od 226 do 427 roku.

Czytaj też: Odkryto rzymskie obozy wojskowe. Jest ich niemal 70

Grób, choć nieozdobiony i „samotny”, z pewnością miał coś symbolizować. Archeolodzy sądzą, że zamknięcie zwłok w kajdanach było celowym działaniem kogoś, kto miał władzę nad zmarłym i próbował ją podkreślić. Szczątki stanowią też poważny dowód na obecność niewolników w rzymskiej Brytanii. Dalsze badania w tej sprawie mogłyby wyjaśnić więcej na temat występowania niewolnictwa w odległych obszarach Cesarstwa Rzymskiego.