Badania zostały przeprowadzone na University of New South Wales (UNSW). Szczury zostały podzielona na dwie grupy– jedna miała normalną dietę, druga dietę niezdrową, która zawierała 150% kalorii więcej. Dodatkowo, zostały one nauczone rozpoznawać sygnały dochodzące z winogron i wiśni. Jakie są wyniki eksperymentu?
Szczury i większość żywych organizmów mają wrodzony mechanizm, który pozwala unikać jedzenia, które spożywało się całkiem niedawno. Chroni to przed przejadaniem się oraz sprzyja zdrowej, zbilansowanej diecie. Jak łatwo się domyślić, obie grupy zwierząt zareagowały całkiem inaczej na sygnały z owoców. Pierwsze grupa od razu podjęła się ich zjedzenia. Druga grupa unikała sygnałów dźwiękowych, nie była nimi zainteresowana. Ich masa wzrosła o 10%, jednak nadal jadły one niezdrowe jedzenie. Zainteresowanie nowymi smakami prysło. Naukowiec, biorący udział w projekcie, mówi:
Uważamy ze dieta śmierci prowadzi do trwałych zmian w mózgach szczurów. Dotyczy to także obszaru odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji.
Badania wyjaśniają, dlaczego osoby z problemem nadwagi mają tak poważne problemy z unikaniem zakupu żywności wysokokalorycznej. Być może wyniki doprowadzą do powstania nowej kuracji.